2012. január 15., vasárnap

Diabetológus vs dietetikus

Hát ez a cikk miattam íródott. Kezdő cukrosként nem tudtam, hogy a kettő ugyanaz, vagy valami teljesen más? És hát persze, hogy más... :)

Tehát, akkor ki kicsoda egész pontosan?

Lássuk először is a  dietetikust:
Ő egy olyan szakember, aki a táplálkozásban tud segíteni - úgy általában, és célirányosan is. A helyes étrend összeállításában, legyen az bármilyen szempont szerint: egészségeseknek, táplálék allergiásoknak, daganatos betegséggel küzdőknek vagy éppen cukorbetegeknek.
Dietetikushoz akkor is fordulhatunk tehát, ha semmi bajunk nincs, és szeretnénk, ha ez így is maradna, de akkor is, ha valamilyen speciális étrendre van szükségünk betegségünk vagy érzékenységünk miatt.

Ki akkor a diabetológus?
Ő orvos, aki egy speciális ágával foglalkozik az orvostudománynak, nevezetesen a diabétesszel vagyis a cukorbetegséggel. Annak megelőzésével és gyógyításával.Ő tud segíteni abban , hogy gyógyszeres kezelés kell, vagy diéta is elegendő a betegség kezelésére. 
Hozzá tehát akkor fordulhatunk, ha felmerül a gyanú, hogy cukorbetegek vagyunk - esetleg van rizikófaktor, és pont elkerülni szeretnénk a betegség kialakulását, vagy, ha már be is igazolódott, hogy ezzel a betegséggel kell megbirkóznunk..

Átfedi egymást a két szakma, és terhességi cukros kismamaként mindkét szakember tud Neked segíteni, de a kettő (dietetikus és diabetológus) határozottan nem ugyanaz!

2012. január 5., csütörtök

Diabetikus méz

Ebben a taknyos, köhögős, mindenfajta vírussal teli időkben szerintem sokan vagyunk, akik napi egy-egy kanál mézzel próbáljuk elkerülni a torokfájást, vagy legalább javítani a már bekövetkezett betegségünket. Szomszéd nénim nemrég szomorúan mondta nekem, hogy sajnos ez neki már nem elérhető, hiszen cukorbetegként nem ehet mézet, diabetikus pedig abból nincsen. Emlékeimben pedig igenis élt, hogy létezik. Így kicsit utána kerestem, van-e ilyen termék.

Ez itt nem a reklám helye, de annyira kevés az információ, ami fellelhető a témában, hogy inkább kigyűjtöttem azt a néhány terméket, amit találtam:

  • D´ARBO diabetikus méz
Összetevők: szorbitszirup, fruktóz, erdei méz.
szénhidrát: 84g

  • DIABET mézpótló
Összetevők: édesítőszer (cukoralkoholok: maltit, szorbit, Na-ciklamát), fruktóz, ivóvíz, természetazonos aroma, tartósítószer (K-szorbát), savanyúságot szabályzó (almasav), színezék (karamell).
szénhidrát: 72g

  • BE HAPPY mézpótló fruktózzal
Összetevők: fruktóz, ivóvíz, étkezési sav (citromsav), színezék (karamell), természetazonos mézaroma.
szénhidrát: 83g

  • SCHNEEKOPPE diabetikus mézpótló
Összetevők: fruktóz, víz, szorbit, zselésítőanyag (pektin), mézaroma.
szénhidrát: 78,3g

Nem akarok senkit semmire rábeszélni, vagy lebeszélni róla, de az én véleményem az, hogy ha azt a néhány hónapot kibírtam én méz nélkül, szerintem más terhességi cukros kismamának is menni fog :)
Sajnos nagyon magas a termékek szénhidráttartalma és az áruk is 3-4 szerese a hagyományos méznek.

2012. január 4., szerda

Diabetikus liszt



Egy barátom egyszer azt mondta nekem: Tudod, hogy három méreg van a konyhánkban?
Csodálkozó pillantásomra felsorolta azt a három terméket, amire nem is gondoltam volna sosem: a liszt a cukor és a só!

A cukorról elég sok szó esett már, a só cukorbetegként nem annyira kerül előtérbe, de a liszt nagyon sok étel kelléke.

Mitől is diabetikus egy liszt? A csökkentett szénhidráttartalomtól, természetesen.
A DIABET-MIX fehérkenyér liszt 100 grammja például 58 gr szénhidrátot tartalmaz csak. (van, ahol 57, van, ahol 59 gr-ot találtam, ebből vontam egy középértéket)

Hogyan sikerül ezt a lényegesen – 30%-al alacsonyabb szénhidrátot elérni?
Ezek a lisztek keverékek: tartalmaznak hagyományos, BL55 jelű lisztet is, de ezen felül alacsonyabb szénhidráttartalmú alkotóelemei is vannak. Többféle ilyen termék található a piacon, így a további összetevőket külön nem sorolom már fel.

Örök bánatom, és szerintem ezzel nem vagyok egyedül, hogy ami egészséges, az rendszerint drágább is, mint az egészségtelennek kikiáltott hasonló élelmiszer. Diabetikus lisztet majd’ 10* annyiért találtam, mint „normál” fehér lisztet.

Azonban, aki megengedheti magának, hogy ezt a terméket vásárolja, máris könnyebben tudja a lisztet használni a főzés során!