2012. november 25., vasárnap

Téli nyavalyák

Ilyenkor kicsit nehéz dolga van a terhességi cukros kismamának.
Egyrészt a baba miatt sem jó beszedni sok mindent, másrészt a cukorral is vigyázni kell. Ezért olyan módszereket igyekeztem keresni, amik nem ütköznek semmivel :)

Az én nagy kedvencem a kamillás gőzölés. Ha megteheted és bírod, 40-60 percenként 5 percre dugd a fejed a törölköző alá, a gőzölgő kamillafőzet fölé. Szerintem ennél jobb nincs is. Fontos, ha már jól leizzadtál, öltözz át!

Hagyományos és szintén jó a meleg tea. Nem forró, csak jó meleg. Persze cukor és méz nélkül. És lehetőleg ne fekete teát igyál. Én személy szerint a zöld és a fehér teákat részesítem előnyben, de ez egyéni ízlés kérdése. Segít pótolni az elvesztett folyadékot és a torkodnak is jót tesz, hogy ne fájjon.

Köhögésre szintén csodákat művel a hagymatea. Egy baja van, hogy karamellizált barna cukorral kellene fogyasztani - anélkül nem annyira finom, viszont ha nyers vöröshagymát kipréselsz, számolva, narancslével megihatod - úgy talán nem annyira rossz :)

Szintén régi népi gyógymód a fokhagyma. No nem a krémként kapható, tubusos verzió, hanem az igazi gerizdes. Akinek nincs saját kiskertje, az is be tudja szerezni, ilyenkor is. Én piacon szoktam venni parasztbácsikától, mert ő biztosan hagyományosan termeli, és az nem látott kemikáliákat, amit tőle veszek. És, hogy mit csinálj vele? Például pirítósra kend rá, nyersen, de főzéshez is használd rendszeresen.

C vitamin - nagyon sok gyümölcsben van, amiket számolással ehetsz napi rendszerességgel! Narancs, grapefruit, mandarin, kiwi - és még hosszan sorolhatnám.

Végül, de nem utolsó sorban: húsleves. Régi-régi szakácskönyvben olvastam egyszer, hogy az a jó gyógyító húsleves, ami nagyon lassan fő meg, éppen csak gyöngyözik - igaz így tovább tart elkészíteni, de sokkal hatékonyabb - és csak annyi víz legyen rajta, ami ellepi a benne lévő finomságokat. A valamit visz a víz típusú levesek ilyenkor nem sokkal érnek többet mint egy pohár meleg víz.Ja, és ha teszel egy kis curry port bele, még hatékonyabb. Az ízén nem nagyon érezni, inkább színez.

Van valami tuti recepted, amit terhességi cukros kismamák is fogyaszthatnak? Írd meg!

2012. szeptember 2., vasárnap

Itt van az ősz itt van újra ...

... és mit is együnk ilyenkor?

 A szervezetünknek nagy szüksége van a feltöltésre a hideg, sötét tél előtt, és azzal teszel magadnak a legjobbat, ha itthon termett idény gyümölcsöt, zöldséget eszel. Tudod, ami igazi napon érett, nem pumpálták fel hogy szebbnek és nagyobbnak látszódjon és nem valami óceánjárón vagy kamion belsejében gázzal érlelték, mire ideért.

Milyen zöldségek szezonja van most?
sárgarépa (8), káposzta (5.7), burgonya (20), sütőtök (16.5), gomba (3-6), karfiol (3.9), cékla (5.9)

Hát a gyümölcsök?
alma (7), körte (12), szilva (13), dió (11.7) - és persze a szőlő, amit most inkább hagyj ki...

Érdemes minél több nyers zöldséget, gyümölcsöt enni, mert azok úgy a legegészségesebbek! Zárójelben természetesen a 100 gr-ra eső CH tartalmat látod.
Tízóraira, vagy uzsonnára könnyedén beillesztheted ezeket a finomságokat, ami pedig nyersen nem fogyasztható, süsd meg uzsonnára (sütőtök) vagy főzd meg és edd ebédre: például egy finom krumplifőzeléket, leírom, én hogyan csinálom:

Krumplifőzelék
20 dkg burgonya - 40 CH
1 dl tejföl - 4 CH
1 dkg liszt - 7.6 CH /1 lapos evőkanál/
babérlevél


Sós, babérleveles vízben megfőzöm a megpucolt, felkockázott burgonyát. Annyi vízben csak, ami épphogy ellepi. Ha olyan puha, ahogy szeretem, a lisztes tejföllel behabarom. Ha túl sűrűre sikerül, pici vízzel higítom amíg olyan sűrűségű nem lesz, ahogy szeretem,

Ez összesen 51. 6gr CH, így mellé már csak olyan feltétet ehetsz, ami nem tartalmaz szénhidrátot: pl natúr csirkemellet.

2012. június 5., kedd

Nyaralásra felkészülni: vigyázz! kész? ....

Kezdő cukorbetegként illetve terhességi cukrosként ez a téma is fontos, hiszen talán most még erre kicsit nehezebb felkészülni.

A legegyszerűbb olyan helyre menni, ahol Te főzöl, mert akkor pontosan tudod, mit és mennyit ehetsz. De az is igaz, hogy ezen a nyáron talán még mindig könnyebb elmenni, mint egy picivel. De én például kifejezetten olyan helyre akartam menni, ahol semmi teendőm nem volt - egy ideig utoljára.... Persze ez is egyéni kérdés :)
Az én kisfiam októberben született, és mi a következő nyáron csak barátokhoz és rokonokhoz mentünk. Azt elég jól tűrte, annak ellenére, hogy az utazások két - két és fél órásra sikeredtek, és iszonyat meleget fogtunk ki.

Vissza tehát a Te nyaralásodra.
Ha van saját nyaralótok, nincs kérdés: olyan, mint otthon :)

Apartmanba menni szintén hasonló, de, ha külföldre mész vigyél magaddal minél több alapanyagot, hogy ne ott kelljen keresni. Például, ha használsz steviát, fruktózt, diabetikus lisztet és hasonlókat, amit itthon sem kapsz meg akármelyik boltban.

Ha szállodába mentek, érdeklődd meg előre, hogy tudnak-e összeállítani számodra megfelelő étrendet, vagy tudják-e Neked pontosan mérve (grammra) szervírozni a fogásokat.

Ha olyan helyre mentek, ahol nincs ellátás, de nem is Te főzöl, hanem étteremben fogtok enni, készülj előre Te, milyen ételek mennyi szénhidrátot tartalmaznak. Talán nem lesz pontos, de egy idő után már ránézésre is tudjuk, hogy mennyit lehet enni azokból az ételekből. Esetleg ott is lehet érdeklődni az étteremben, hogy ki tudják-e Neked mérni pontosan a szénhidráttartalmú ételt grammra, hogy biztosan annyit egyél amennyit kell.

És, ha még nem tudod, hova lesz a nyaralás és mikor? Játssz ezen a linken (smiley-n), hátha megnyered :)

2012. április 26., csütörtök

Glikémiás index

Na, valami, amiről még egyáltalán nem ejtettem szót, pedig ez is fontos.

Ez egy szám, minden élelmiszernek van, és azt mutatja meg, milyen az élelmiszer vércukor emelő hatása. A skála 0-100-ig terjed.
  • Alacsonynak számít 0-40 között.
  • Közepes értékről beszélünk, ha ez a szám 40-60 közé esik
  • Magas a 60 feletti érték
Ha alacsony glikémiás index-ű élelmiszert fogyasztunk, kevesebb szénhidrátot juttatunk a szervezetünkbe.
Van olyan élelmiszer, aminek alacsony ugyan a szénhidráttartalma, de magas a GI-je, az hirtelen megemeli a vércukorszintet: gyorsan felszívódik, ilyen például a görögdinnye.

Aminek mindkét értéke magas, azt jobb elkerülni: ilyen élelmiszer például a mazsola (ami ugye egyáltalán nem ajánlott cukorbetegeknek), a fehér rizs, vagy éppen a kukoricapehely.

Számtalan táblázat található a világhálón, ami az egyes termékeknek tartalmazza mind a szénhidrát tartalmát, mint a GI értékét, de érdemes azt is tudni, mi minden lehet, ami a GI-t befolyásolja:
  • Minél rostosabb, annál kisebb az étel GI értéke
  • Fehérje: ha fehérjedús ételt eszünk, az csökkenti a vele fogyasztott étel GI-jét.
  • Minél hosszabban főzünk egy ételt, annál gyorsabban fog felszívódni, miután megettük.
  • Ha valami savasat fogyasztunk az étellel, az is csökkenti a GI-t. (pl citromlé, ecet a salátára)
  • A feldolgozás: minél több beavatkozás történik az ételbe, annál magasabb GI-je lesz: aprítás, turmixolás, a gabona őrlése

2012. április 22., vasárnap

Kókusztej, megint

Mostanában, hogy sokat olvasok a Paleo étrendről, találtam még elkészítési módot a kókusztejhez.

A recept eredetije itt található.

A lényeg, hogy a receptíró boltban kapható kókuszreszelékből készíti el a kókusztejet, 1 liter víz hozzáadásával, forralással.
Így nem kell a kókusz válogatásával, kivájásával küzdeni. Ráadásul itthon kevésbé van lehetőség egyáltalán a kókusz válogatására, és arról sem vagyok meggyőződve, hogy hamar ideérnek a gyümölcsök a leszedés után.
Aztán meg a turmixolást és a turmix elmosását is megússzuk. Én legalábbis azt nagyon nem szeretem  :)

Tény, hogy a friss kókusz finomabb, mint a reszelt, kicsit szárazabb verzió, de ez utóbbit lényegesen egyszerűbb beszerezni nálunk.

Ja, a piszkos anyagiak:
A 20 dkg kókuszreszelék, ami kell hozzá nagyjából 300 forintba kerül (forrás itt), így igazán nem mondhatjuk, hogy nagyon sok lenne, különösen azt nézve, hogy ebből a pénzből készen jó, ha 2 dl kókusztejet kapunk (forrás itt), de a legtöbb helyen inkább kevesebbet.

Persze az is igaz, hogy készíteni mindenképpen macerásabb, mint készen megvenni ;)
Még jó, hogy van választási lehetőség!

2012. április 15., vasárnap

FRUKTÓZ - megoldás vagy méreg?

Egy számomra érdekes oldalra bukkantam a héten, és ma több időm volt, hogy olvasgassam a blogbejegyzéseket. Ez az oldal a paleolit táplálkozásról szól. Azt már többször is hallottam, hogy
cukorbetegeknek az orvosuk ajánlotta, hogy barátkozzanak meg a paleolit étrenddel, bár én eddig nem láttam, miért is. Erről majd inkább máskor írok, de az oldalon egy érdekes mondat ragadta meg a figyelmemet: nevezetesen, hogy a fruktózt el kell felejteni, mert éppen hogy inzulinrezisztenciát okoz - így cukorbetegeknek
kifejezetten elkerülendő.

Kicsit utána olvastam, és találtam is több cikket, ami ezt erősíti meg: a Németországi Kockázatértékelési Intézet megvizsgálta, hogyan hat a fruktóz az anyagcserére. 

Állatkísérletek és embereken elvégzett vizsgálatok is azt támasztják alá, hogy jobb a fruktózt elhagyni. Nagy mennyiségben történő fogyasztása növeli az elhízás kockázatát, a vér inzulin, húgysav és zsír szintjét.  A kísérletek és vizsgálatok tapasztalatai alapján nem javasolja a fogyasztást cukorbetegek részére. 

Bár a vércukor diátában eleve meg van határozva a napi maximum fruktózbevitel mennyisége, szerencsére vannak alternatív - egyelőre mellékhatás nélküliként ismert - megoldások, amikkel teljesen ki is lehet váltani a fruktózt.

2012. április 1., vasárnap

Bundáskenyér - másképp, Nagypéntekre is

Gőzerővel közeleg a Húsvét, így elkezdtem arra illő recepteket nézegetni, mi is legyen a menü.
Nagypéntekre illene valami hús nélkülit kitalálnom, találtam is isteni finom lángosokat, falafelt - ami bár nem magyar étel, én imádom - pogácsákat, grissiniket - lásd a megjegyzésemet a falafelnél :) - és még sorolhatnám a finomabbnál finomabb ételeket, amikor beugrott egy nagyszerű de egyszerű recept, amit anyukámtól tanultam: a bundás kenyér, egy picit másképp.

Namármost, ha zsírban vagy olajban sütjük ki, bár valljuk be az az igazi - mégsem annyira egészséges, de van ennek egy "fittnessesebb" változata, ha nevezhetem így: sütőben kisütni.

Igen, tudom, nem egészen ugyanaz az élmény, viszont itt van lehetőséged egy aprósággal feldobni, amit a hagyományos verzióban nem tudsz megtenni: a rá piruló sajt isteni ízt ad neki.

Szóval akkor miről is beszélek én?

Hozzávalók:
Kenyér /olyat válassz, aminek tudod a szénhidráttartalmát!/
Tojás /amennyit a kenyér felvesz, én úgy szeretem, ha nem tocsog.../
Só / ízlés szerint/
Pici olaj /tényleg icipici/

Sajt, reszelve

A tojást felvered, pici só bele, amennyit szeretsz, hogy íze legyen. A kenyérszeleteket hagyományosan megforgatod a tojásban, ééés, pici olajjal kikent tűzálló tálba teszed (jénai) - csak annyi olaj kell, hogy biztosan ne ragadjon le a tál aljára a kenyér . Én úgy szoktam tenni a kenyereket, hogy az oldalának döntöm ferdén az első szeletet, aztán a többi kenyérszeletet részben egymásra döntöm: mindegyiknek legfeljebb a fele legyen takarásban a következő kenyértől. Ha megtelt a tál, kis lukú reszelővel sajtot reszelek, és megszórom a kenyerek kilógó részét. Ez a rész kihagyható, ha nem szereted a sajtot. Előmelegített sütőbe teszem, és ha megpirult a sajt, biztosan jó már :)

A kenyér CH tartalmát ismered, a többi hozzávalóval meg nem kell számolni!

2012. február 18., szombat

Csodás lilás: a cékla

Szeretem inni, meg nehéz ételek mellé "savanyúságnak", ami persze többnyire nem savanyú, de azt csak nemrég tudtam meg, milyen egészséges.

Tudtad?
A cékla nagy mennyiségben tartalmaz pektint, ami többek között a vékonybélben gátolja a tápanyagok felszívódását, így a hatása cukorbetegként is különösen fontos. A szénhidrát anyagcserét is befolyásolja, ezért a vércukor ingadozás kevésbé jellemző a fogyasztása mellett.

Többféle vitamint is tartalmaz, amik közül viszont a folsavat emelném ki elsősorban, hiszen ez a terhesség során különösen fontos. De B1 és B2 vitamin tartalma is magas.

Kismamaként, ha megbetegszel, sok gyógyszert nem szedhetsz, terhességi cukrosként újabb néhány kiesik, de a cékla a népi gyógyászatban ősidők óta használt láz és fájdalom csillapító, ráadásul az emésztést is segíti.
De még a koleszterint szintet és a magas vérnyomást is segít rendben tartani.

A pozitív tulajdonságait még igen hosszasan sorolhatnám, de ezeket már sokan megírták előttem, maradjunk csak a terhességi cukor témánál.
Ásványai anyagok közül többek között magnéziumban gazdag, így még abban is segíthet, hogy ne görcsöljön be a lábad :)

Szénhidráttartalma van (5.9 gr), így azzal sajnos számolni kell, a glikémiás indexe pedig sajnos nem alacsony, de közepes, úgyhogy ezek nem is olyan vészes hátrányok.

2012. február 11., szombat

Újabb akadály: ha beteg vagy: nátha, láz, orrdugulás és társai

Betegnek lenni amúgy sem jó, de ebben a rémes időben muszáj szót ejteni erről is, mert bizony sokakat érinthet.
Kismamaként eleve korlátozottabb, mit szedhetsz, hiszen vigyáznod kell a babádra. Na, a rossz hír, hogy ezt még megfejeli a terhességi cukor újabb néhány korláttal.

Persze a legjobb megelőzni a betegségeket :)
Étkezz a diéta szerint, igyál rendszeresen annyi folyadékot, amennyit az orvosod javasolt, mozogj rendszeresen - legalább a napi séta legyen meg - és pihenj is, amennyit csak a szervezeted kíván. Tüsszögő, prüszkölő embereket inkább kerüld el: ha munkahelyen valaki így jön be dolgozni, próbálj meg kerülni minden kontaktust vele - ha megteheted inkább menj Te betegállományba, minthogy tényleg beteg legyél. Persze ez manapság sajnos nem mindenhol kivitelezhető.

Miért nehezebb terhességi cukrosként betegnek lenni?
Kismamaként eleve nehezebben viselhetsz bármilyen betegséget. Ráadásul terhességi cukros kismamaként még nehezebb. A vércukorszint ugyanis ilyenkor teljesen kiszámíthatatlan. Ha van vércukormérőd, mérd gyakrabban, mint egyébként.

A gyógyszerek viszont sok esetben tartalmaznak olyan összetevőket, amik megemelhetik vagy csökkenthetik a vércukorszintet. Soha ne vegyél be olyan gyógyszert, amit nem beszéltél meg előtte az orvosoddal, még akkor sem, ha vény nélkül kapható. A legjobb, ha eleve tőle kérdezed meg, mit ajánl, még akkor is, ha csak egy sima megfázásról is van szó.

Mindenkinek jó egészséget!

2012. január 15., vasárnap

Diabetológus vs dietetikus

Hát ez a cikk miattam íródott. Kezdő cukrosként nem tudtam, hogy a kettő ugyanaz, vagy valami teljesen más? És hát persze, hogy más... :)

Tehát, akkor ki kicsoda egész pontosan?

Lássuk először is a  dietetikust:
Ő egy olyan szakember, aki a táplálkozásban tud segíteni - úgy általában, és célirányosan is. A helyes étrend összeállításában, legyen az bármilyen szempont szerint: egészségeseknek, táplálék allergiásoknak, daganatos betegséggel küzdőknek vagy éppen cukorbetegeknek.
Dietetikushoz akkor is fordulhatunk tehát, ha semmi bajunk nincs, és szeretnénk, ha ez így is maradna, de akkor is, ha valamilyen speciális étrendre van szükségünk betegségünk vagy érzékenységünk miatt.

Ki akkor a diabetológus?
Ő orvos, aki egy speciális ágával foglalkozik az orvostudománynak, nevezetesen a diabétesszel vagyis a cukorbetegséggel. Annak megelőzésével és gyógyításával.Ő tud segíteni abban , hogy gyógyszeres kezelés kell, vagy diéta is elegendő a betegség kezelésére. 
Hozzá tehát akkor fordulhatunk, ha felmerül a gyanú, hogy cukorbetegek vagyunk - esetleg van rizikófaktor, és pont elkerülni szeretnénk a betegség kialakulását, vagy, ha már be is igazolódott, hogy ezzel a betegséggel kell megbirkóznunk..

Átfedi egymást a két szakma, és terhességi cukros kismamaként mindkét szakember tud Neked segíteni, de a kettő (dietetikus és diabetológus) határozottan nem ugyanaz!

2012. január 5., csütörtök

Diabetikus méz

Ebben a taknyos, köhögős, mindenfajta vírussal teli időkben szerintem sokan vagyunk, akik napi egy-egy kanál mézzel próbáljuk elkerülni a torokfájást, vagy legalább javítani a már bekövetkezett betegségünket. Szomszéd nénim nemrég szomorúan mondta nekem, hogy sajnos ez neki már nem elérhető, hiszen cukorbetegként nem ehet mézet, diabetikus pedig abból nincsen. Emlékeimben pedig igenis élt, hogy létezik. Így kicsit utána kerestem, van-e ilyen termék.

Ez itt nem a reklám helye, de annyira kevés az információ, ami fellelhető a témában, hogy inkább kigyűjtöttem azt a néhány terméket, amit találtam:

  • D´ARBO diabetikus méz
Összetevők: szorbitszirup, fruktóz, erdei méz.
szénhidrát: 84g

  • DIABET mézpótló
Összetevők: édesítőszer (cukoralkoholok: maltit, szorbit, Na-ciklamát), fruktóz, ivóvíz, természetazonos aroma, tartósítószer (K-szorbát), savanyúságot szabályzó (almasav), színezék (karamell).
szénhidrát: 72g

  • BE HAPPY mézpótló fruktózzal
Összetevők: fruktóz, ivóvíz, étkezési sav (citromsav), színezék (karamell), természetazonos mézaroma.
szénhidrát: 83g

  • SCHNEEKOPPE diabetikus mézpótló
Összetevők: fruktóz, víz, szorbit, zselésítőanyag (pektin), mézaroma.
szénhidrát: 78,3g

Nem akarok senkit semmire rábeszélni, vagy lebeszélni róla, de az én véleményem az, hogy ha azt a néhány hónapot kibírtam én méz nélkül, szerintem más terhességi cukros kismamának is menni fog :)
Sajnos nagyon magas a termékek szénhidráttartalma és az áruk is 3-4 szerese a hagyományos méznek.

2012. január 4., szerda

Diabetikus liszt



Egy barátom egyszer azt mondta nekem: Tudod, hogy három méreg van a konyhánkban?
Csodálkozó pillantásomra felsorolta azt a három terméket, amire nem is gondoltam volna sosem: a liszt a cukor és a só!

A cukorról elég sok szó esett már, a só cukorbetegként nem annyira kerül előtérbe, de a liszt nagyon sok étel kelléke.

Mitől is diabetikus egy liszt? A csökkentett szénhidráttartalomtól, természetesen.
A DIABET-MIX fehérkenyér liszt 100 grammja például 58 gr szénhidrátot tartalmaz csak. (van, ahol 57, van, ahol 59 gr-ot találtam, ebből vontam egy középértéket)

Hogyan sikerül ezt a lényegesen – 30%-al alacsonyabb szénhidrátot elérni?
Ezek a lisztek keverékek: tartalmaznak hagyományos, BL55 jelű lisztet is, de ezen felül alacsonyabb szénhidráttartalmú alkotóelemei is vannak. Többféle ilyen termék található a piacon, így a további összetevőket külön nem sorolom már fel.

Örök bánatom, és szerintem ezzel nem vagyok egyedül, hogy ami egészséges, az rendszerint drágább is, mint az egészségtelennek kikiáltott hasonló élelmiszer. Diabetikus lisztet majd’ 10* annyiért találtam, mint „normál” fehér lisztet.

Azonban, aki megengedheti magának, hogy ezt a terméket vásárolja, máris könnyebben tudja a lisztet használni a főzés során!